Dni wolne od pracy w maju 2024 roku

04/24/2024

W maju 2024 roku czekają nas aż 4 dni świąteczne, które ustawowo są dniami wolnymi od pracy. Jak zatem będzie wyglądał wymiar czasu pracy w maju 2024 roku? O ile godzin pracodawcy muszą go obniżyć ze względu na dni swiąteczne? Szybkie wyliczenia i odpowiedzi na pytania o dni wolne od pracy w maju 2024 r. znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego aż 4 dni świąteczne przypadają w maju?

Poza tzw. majówką, na którą przypadają święta państwowe 1 maja oraz 3 maja, również kościelne święto kościelne Bożego Ciała, wypada w tym roku w maju, dokładnie 30 maja, a nie w czerwcu jak ma to miejsce zazwyczaj. Poza tym, nieco wcześniej, czyli 19 maja obchodzone jest w tym roku inne święto kościelne – Zielone Świątki.

Podsumowując, chronologicznie w maju czekają nas dni świąteczne z tytułu

1 maja – Święto Pracy (środa)

3 maja-  Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja (piątek)

19 maja – Zielone Świątki (niedziela)

30 maja – Boże Ciało (czwartek)

Jak dni świąteczne przełożą się na wymiar czasu pracy w maju 2024 roku?

Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 130 §2 ):

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar pracy o 8 godzin.

W związku z tym w maju 2024 r. pracodawcy powinni obniżyć wymiar czasu pracy łącznie o 24 godziny (3 dni świąteczne x 8 godzin). Jedynie Zielone Świątki nie wliczają się do obniżenia wymiaru czasu pracy, ponieważ zwyczajowo zawsze wypadają w niedzielę.

Wszystkie dni wolne od pracy w maju 2024 r.

W maju czeka nas 20 dni pracujących i łącznie  aż 11 dni wolnych od pracy. Zgodnie z Kodeksem Pracy, dni wolne od pracy to niedziele, święta i dni wolne wynikające z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Najczęściej są to soboty, choć to oczywiście zależy od branży i specjalizacji danej organizacji.

Jaki będzie łączny wymiar czasu pracy w maju 2024 roku ?

Aby ustalić łączny wymiar czasu pracy w maju należy wykonać poniższe kroki:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin

W maju 2024 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku

W maju 2024 r. są 3 takie dni, tj. 29, 30 i 31 maja, a zatem 160 godz. + 24 godz. = 184 godz.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego dnia świątecznego, który przypada w innym dniu niż niedziela (czyli Zielone Świątki należy wyjąć z tej kalkulacji)

Wymiar czasu pracy w maju 2024 r. wyniesie zatem: 184 godz. – 24 godz. = 160 godz.

Dwa długie majowe weekendy

Dzięki kumulacji dni świątecznych maj będzie miesiącem, który przyniesie pracownikom możliwość złapania oddechu i dłuższego odpoczynku od pracy.

Wykorzystując bowiem tylko 2 dni urlopu (2 maja oraz 31 maja) pracownicy zyskają łącznie aż dwa długie weekendy, które w sumie złożą się na 9 dni wolnych od pracy. To doskonała sposobność na regenerację sił. Pozostaje jedynie trzymać kciuki za pogodę!

Wymiar czasu pracy w całym 2024 roku

Dla przypomnienia poniżej przedstawiamy tabelę z łącznym wymiarem czasu pracy i podsumowaniem dni wolnych za cały 2024 rok

wymiar czasu pracy 2024

 

Planowanie pracy w Time Harmony

Time Harmony to system do elektronicznej ewidencji czasu pracy, który oprócz funkcji związanych z rejestrowaniem i rozliczaniem czasu pracy oferuje możliwość planowania pracy i tworzenia harmonogramów. System automatycznie uwzględni wszystkie ustawowo wolne od pracy dni wolne, wyliczy wymiar pracy a dodatkowo w procesie planowania harmonogramów poinformuje o wszelkich ewentualnych niezgodnościach w planowaniu.

W sytuacji konieczności zaplanowania pracy w dniu ustawowo wolnym od pracy system pozwoli na sprawne zarządzenie odbiorem dnia wolnego lub wyliczy wysokość rekompensaty pieniężnej, a dane zostaną wysłane do systemu kadrowo-płacowego.

 

 

laptop-rcp-bez-tla

Sprawdź jak łatwo zarządzać czasem pracy w Twojej firmie!

th_logo_wh

©

2023 P2P2 Sp. z o.o. I Wszystkie prawa zastrzeżone