Przerwa na  papierosa sporo kosztuje.

Według badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na zlecenie Work Service przerwa na papierosa to dla polskich pracodawców koszty dzienne na poziomie około 30,9mln złotych!

Jak to możliwe? Otóż, przyjmując uśrednione założenie, iż palacz w trakcie 8 godzinnego dnia pracy wypala 5 papierosów i przeznacza na tę czynność każdorazowo około 8 minut, proste wyliczenie pokazuje, iż w czasie 250 dni roboczych przepala 160 godzin. Gdy podzielimy ten czas na 8 godzinne dni pracy otrzymujemy 20 dni! Czyli czas zbliżony do całkowitej liczby dni urlopu rocznego.

Przerwa na papierosa? Ok, byle nie za często, bo to problem dla całej firmy!

Wiele osób powie, że czas przerwy na papierosa to moment, kiedy pracownicy, którzy na co dzień nie pracują ze sobą mogą spotkać się i porozmawiać. To dość istotny element, dzięki któremu pracownicy mogą złapać chwilę odprężenia, odpoczynku i nie ukrywajmy, po prostu się zintegrować. Zostawiając na boku aspekt negatywnego wpływu na zdrowie pewnie można by się zgodzić z tymi argumentami.

Ale liczby mówią same za siebie.  Powyższa kalkulacja doskonale obrazuje fakt, iż częste przerwy na papierosa generują potężny wzrost kosztów pracy.

Może warto zatem aby pracodawcy zastanowili się nad zapewnieniem pracownikom alternatywnych form i możliwości krótkiej przerwy regeneracyjnej w trakcie dnia pracy. Dodatkowo do tego co zostało powyżej wyliczone powinniśmy dołożyć kolejne negatywne aspekty negatywnego wpływu przerw na papierosa w trakcie pracy: utrudnione zarządzanie pracą zespołu, wpływ na atmosferę pracy, wizerunek firmy

Przerwa na papierosa a zarządzanie pracą. Poznaj 3 kolejne aspekty :

1. Przerwa na papierosa a zarządzanie czasem pracy

Zarządzanie czasem pracy pracowników to kluczowy element skutecznej organizacji pracy. Częste, niekontrolowane przerwy na papierosa mogą destabilizować zarządzanie pracą, planowanie zadań i ich egzekucję. Pracodawcy i menedżerowie muszą podejmować dodatkowe wysiłki, aby zrównoważyć czas pracy i przerw na palenie. Skutkiem zaburzonej częstymi przerwami organizacji pracy bywa konieczność zaplanowania pracy w nadgodzinach lub zatrudnienia dodatkowej obsady celem terminowej realizacji zleceń.

2. Wpływ na atmosferę pracy

Czas poświęcony na palenie, zamiast na pracę, to nie jedyny problem. Częste opuszczanie stanowiska pracy wymuszone koniecznością zapalenia kolejnego papierosa działa demotywująco na innych, nie palących pracowników. Mogą i mają prawo czuć, że pracują więcej niż ich palący koledzy. To może prowadzić do konfliktów i pogorszenia atmosfery pracy.

3. Palący pracownicy a wizerunek firmy

Nie bez znaczenia jest również negatywny wpływ na wizerunek firmy. Gromada pracowników, ucinająca sobie pogawędki w oparach dymu papierosowego, na pewno nie jest widokiem miłym dla odwiedzających firmę gości i zapewne kłuje w oczy osoby zarządzające pracą organizacji.

Jak może pomóc system rozliczania czasu pracy

Z pewnością wprowadzenie zakazu palenia w trakcie pracy jest niemożliwe do zastosowania, możliwe jest jednak wprowadzenie kontroli czasu, jaki pracownicy przeznaczają na ten cel.

System rejestrujący czas pracy i mierzący wykonywane czynności, wskaże dokładnie jak długo trwają i jak częste są przerwy pracownicze, wyśle też upoważnionej osobie powiadomienie o przedłużającej się przerwie.

Korzyści z wdrożenia mają w tym aspekcie kilka dodatkowych wymiarów:

  • niepalącym pracownikom, niekorzystającym z częstych przerw dają pewność, iż ich rzetelna praca zostanie zarejestrowana przez system i dostarczy wymiernych danych w procesie rozliczania lub premiowania pracy a oni sami pracują na swoje konto.
  • pracownicy korzystający z przerw na papierosa zyskują świadomość, iż ktoś przygląda się temu jak dużo czasu spędzają na przerwie na dymka a te informacje są rejestrowane w obiektywnym systemie. Może to stać się czynnikiem motywującym do zmiany nawyków i ograniczenia ilości wypalanych papierosów.
  • osoby zarządzające pracą zespołu zyskują narzędzie dostarczające obiektywnych, transparentnych informacji, które stanowić mogą podstawę do oceny pracy zespołu.

W kontekście zarządzania czasem i utrzymania efektywności pracy, system Time Harmony to cenne i przydatne rozwiązanie.

W zrównoważonym podejściu do zarządzania czasem, kontrola czasu pracy może stanowić bowiem cenne narzędzie w rozwiązaniu problemów wynikających z częstych przerw na papierosa.

 

laptop-rcp-bez-tla

Sprawdź jak łatwo zarządzać czasem pracy w Twojej firmie!

th_logo_wh

©

2023 P2P2 Sp. z o.o. I Wszystkie prawa zastrzeżone