Dni wolne od pracy w 2025 roku – kiedy zaplanować urlop?

02/12/2025

Planowanie urlopu na 2025 rok warto rozpocząć od sprawdzenia kalendarza dni wolnych od pracy. Po niedawnych zmianach w zakresie ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym, w Polsce obowiązuje 14 dni świątecznych, które są ustawowo wolne od pracy. Odpowiednie zaplanowanie urlopu pozwala na wydłużenie okresu odpoczynku bez konieczności wykorzystywania dużej liczby dni urlopowych. Sprawdźmy, jak układają się dni wolne od pracy w 2025 roku i kiedy najlepiej zaplanować urlop.

Dni wolne od pracy w 2025 roku – pełna lista dni świątecznych

    • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok
    • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli
    • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
    • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
    • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy
    • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja
    • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
    • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
    • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
    • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych
    • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości
    • 24 grudnia (środa) - Wigilia Bożego Narodzenia
    • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
    • 26 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

 

Dni wolne od pracy - co z Wigilią?

1 lutego 2025 roku weszła w życie zmiana ustawy o dniach wolnych od pracy, na mocy której Wigilia Bożego Narodzenia będzie od tego roku dniem wolnym od pracy w 2025 roku i w latach kolejnych. Dzięki tej zmianie liczba dni świątecznych wzrosła z 13 do 14.

Jak najlepiej zaplanować urlop w 2025 roku?

Długie weekendy w 2025 roku:

      1. Nowy Rok i Święto Trzech Króli – Wystarczy wziąć cztery dni urlopu (2-3 oraz 7-10 stycznia), aby zyskać aż 10 dni wolnego.
      2. Majówka – 1 maja przypada w czwartek, więc biorąc urlop 2 maja (piątek), można cieszyć się czterodniowym weekendem. 3 maja przypada w tym roku w sobotę, za ten dzień pracodawca będzie więc musiał wyznaczyć dzień wolny do odbioru.
      3. Boże Ciało – Święto przypada w czwartek (19 czerwca), co daje świetną okazję do przedłużenia weekendu, jeśli weźmiemy wolny piątek.
      4. Wniebowzięcie NMP – 15 sierpnia wypada w piątek, co automatycznie oznacza długi weekend bez konieczności brania urlopu.
      5. Boże Narodzenie wraz z Wigilią  – czyli 24, 25 i 26 grudnia, a zatem łącznie z weekendem nasz świąteczny wypoczynek w 2025 roku potrwa aż 5 dni.

 

Dni świąteczne przypadające w soboty

W 2025 roku dwa święta – Święto Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych – wypadają w sobotę, co oznacza, że pracownikom przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny od pracy do odbioru. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jeśli święto przypada w dzień wolny od pracy inny niż niedziela, pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć inny termin wolny w tym samym okresie rozliczeniowym. Pracodawca nie musi uzgadniać tej decyzji z pracownikami, a informacja o wyznaczonym dniu wolnym powinna zostać przekazana w formie zarządzenia, obwieszczenia lub innym przyjętym w firmie sposobem.

Alternatywnie, pracodawca może umożliwić pracownikom samodzielny wybór dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Brak przyznania dodatkowego dnia wolnego w danym okresie rozliczeniowym skutkowałby przekroczeniem normatywnego czasu pracy, co wiązałoby się z koniecznością wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Dni świąteczne przypadające w niedziele

Dwa spośród 14 dni świątecznych w 2025 roku przypadają w niedzielę – Niedziela Wielkanocna oraz Zielone Świątki. Są to święta ruchome, które zawsze wypadają w ten dzień tygodnia, dlatego nie wpływają na obniżenie wymiaru czasu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikom nie przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny.

Wymiar czasu pracy w 2025 roku

Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę oraz przeciętnie 40 godzin w tygodniu przy średnio 5-dniowym systemie pracy w ustalonym okresie rozliczeniowym. W większości przedsiębiorstw dni wolne od pracy to sobota i niedziela. Dodatkowo, w 2025 roku przypada 14 dni świątecznych, które zwiększają liczbę dni wolnych od pracy.

W 2025 roku pracownicy przepracują 249 dni, a łączna liczba dni wolnych (obejmujących soboty, niedziele i święta) wyniesie 116.

Aby obliczyć wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach, należy zastosować następujący schemat:

      1. Liczbę pełnych tygodni w danym okresie rozliczeniowym mnożymy przez 40 godzin. W przypadku miesięcznego okresu rozliczeniowego wyliczenie wygląda następująco: 4 tygodnie × 40 godzin = 160 godzin.
      2. Do uzyskanej wartości dodajemy liczbę dni wychodzących poza pełne tygodnie, mnożąc je przez 8 godzin.
      3. Od otrzymanego wyniku odejmujemy 8 godzin za każdy dzień świąteczny wolny od pracy, przypadający w dniu innym niż niedziela.

 

Czas pracy w 2025 roku w rozbiciu na miesiące (miesięczny okres rozliczeniowy)

Wymiar czasu pracy w rozbiciu na trzymiesięczne okresy rozliczeniowe

Podsumowanie

2025 rok przynosi kilka korzystnych układów dni wolnych, zwłaszcza w styczniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Planując urlop z wyprzedzeniem, można skutecznie wydłużyć odpoczynek bez nadmiernego wykorzystywania dni urlopowych. Warto już teraz zastanowić się nad najlepszymi terminami na wakacje czy krótkie wyjazdy!

Time Harmony – wygodne narzędzie do planowania czasu pracy

Planowanie urlopu i organizacja czasu pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy mogą być łatwiejsze dzięki systemowi Time Harmony. To nowoczesne narzędzie umożliwia pracodawcom efektywne zarządzanie harmonogramami, uwzględniając dni wolne, urlopy oraz limity czasu pracy. Dzięki automatycznym przypomnieniom i analizie danych system wspiera zgodność z przepisami prawa pracy, jednocześnie zwiększając przejrzystość i automatyzując procesy planowania harmonogramów.

Elastyczne okresy rozliczeniowe w Time Harmony

Time Harmony umożliwia elastyczne zarządzanie czasem pracy poprzez definiowanie różnych okresów rozliczeniowych dla poszczególnych działów w organizacji. System pozwala na ustawienie różnych okresów rozliczeniowych np. miesięcznych, kwartalnych czy czteromiesięcznych, w ramach jednej organizacji, w zależności od specyfiki danego zespołu. Dzięki temu firmy mogą precyzyjnie dostosować harmonogramy, rozliczanie czasu pracy i raportowanie do wewnętrznych potrzeb oraz obowiązujących przepisów prawa pracy.

 

laptop-rcp-bez-tla

Sprawdź jak łatwo zarządzać czasem pracy w Twojej firmie!

 

th_logo_wh

©

2023 P2P2 Sp. z o.o. I Wszystkie prawa zastrzeżone